Employee relationship management is de oplossing

31-05-2010 | Door: Martijn Hemminga | 1,551 keer gelezen

Employee relationship management is de oplossingEmployee relationship management (ERM) is anno 2010 nog steeds het ondergeschoven kind binnen arbeidsmarktcommunicatie. Onterecht want deze doelstelling van arbeidsmarktcommunicatie kan zowel op de middellange als lange termijn veel voor een werkgever opleveren. En dan ook nog eens tegen veel minder kosten dan bij directe werving of employer branding.

Ik verbaas me nog steeds hoe weinig werkgevers eigenlijk gebruik maken van hun eigen netwerk om vacatures te vervullen. Nog liever besteedt men duizenden euro’s aan vacatureplaatsingen en tienduizenden euro’s aan campagnes, terwijl de echte oplossing binnen handbereik ligt: het eigen netwerk.

Met employee relationship management ga je relaties aan en onderhoud je deze met (1) potentiële medewerkers, (2) huidige medewerkers, (3) oud-medewerkers en (4) relevante beïnvloeders.

1. Potentiële medewerkers

ERM wordt al veelvuldig gebruikt om relaties aan te gaan met studenten, zogenaamde campus of student recruitment. In sommige gevallen worden topstudenten al vanaf het eerste jaar gevolgd door werkgevers om ze na hun studie meteen te kunnen binnenhalen voor de eigen organisatie. Maar dat kan natuurlijk met iedere kandidaat. Wanneer je iemand tegenkomt die goed bij jouw organisatie past, maar net een jaar te weinig ervaring heeft, moet je hem of haar over 9 maanden nog eens bellen om te kijken of je alsnog wat voor elkaar kunt betekenen. In feite bouw je een talentpool op van medewerkers die je in de toekomst graag bij je zou zien werken.

2. Huidige medewerkers

De eigen medewerkers weten als geen ander hoe het is om bij je te werken. Door hen te activeren als ambassadeur (referral recruitment) kun je je recruitmentafdeling verveelvoudigen. Maar dan moet je als werkgevers natuurlijk wel een goede relatie hebben met je werknemers. Ontevreden werknemers laten zich echt niet zomaar voor het karretje spannen, ook niet als er een paar duizend euro aanbrengpremie tegenover staat. Goed werkgeverschap wordt beloond met medewerkers die dit intrinsiek (willen) uitdragen.

3. Oud-medewerkers

Met de steeds kortere duur van het gemiddelde arbeidscontract en de flexibilisering van de arbeidsmarkt wordt de kans groter dat een oud-medewerker een serieuze optie is om na wat omzwervingen weer terug te keren. Of de oud-medewerker is een ambassadeur voor de organisatie die mensen in zijn of haar netwerk zijn oud-werkgever kan aandragen. Dat kan vanzelf gaan, maar als werkgever kun je dit natuurlijk ook sturen. Bijvoorbeeld door oud-medewerkers tijdens het exit-gesprek te vragen of ze toe willen treden tot het alumninetwerk. Zo’n alumninetwerk kun je ondersteunen door een digitale plek waar iedereen bij elkaar kan komen en zijn/haar contactgegevens kan bijhouden via een extranet of door een gratis group in LinkedIn aan te maken. Maar denk ook eens aan alle stagiaires, die ooit bij je hebben gewerkt en ook een fantastische talentpool vormen, mits je contact met hen weet te houden. Uiteraard onderhoud je alleen de relatie met medewerkers die je graag terug zou willen zien of een goed netwerk hebben. Van sommige mensen ben je namelijk blij dat ze de organisatie hebben verlaten…

4. Relevante beïnvloeders

Als je streng naar de definitie (zie Wervingswoorden.nl) kijkt van ERM horen beinvloeders er niet bij, maar wil ze hier toch aan toevoegen. Beïnvloeders zijn mensen die toegang hebben tot potentiële medewerkers. Dat kunnen medewerkers van opleidingen zijn, partners van werknemers, toeleveranciers of klanten. Door hen te zien als ambassaseurs en hen geregeld op de hoogte te houden van de behoefte om met talent in aanraking te komen, kunnen zij hun netwerk benaderen.

Nu beginnen is straks profiteren

Employee relationship management kost met name tijd om mensen te informeren en mobiliseren. Zeker als het nieuw is binnen een organisatie gaat er tijd overheen voordat je er de eerste vruchten van gaat plukken. Bij sommige organisaties is deze aanlooptijd een paar maanden en bij anderen een jaar. Maar daarna wordt er flink geprofiteerd van werven via het netwerk en komt in sommige gevallen de helft van alle medewerkers binnen via het eigen opgebouwde en onderhouden netwerk.

Meer informatie

Kijk voor meer informatie over employee relationship management e.d. op:

Reageer

Geef hieronder jouw aanvullingen of suggesties op bovenstaand blog. Na review wordt jouw bericht geplaatst.

Naam (required)

E-mail, wordt niet getoond (required)

Website


 
 
 
 
 
Nr29
Laan van Chartroise 136
3552 EZ Utrecht
030 - 298 01 05